قیمت سرور خرید سرور قیمت سرور اچ پی قیمت رم سرور قیمت هارد سرور قیمت لپ تاپ قیمت لب تاب قیمت نوت بوک قیمت لپ تاپ ایسوس قیمت لپ تاپ لنوو قیمت لپ تاپ اچ پی قیمت لپ تاپ ایسر قیمت سوئیچ سیسکو قیمت مودم دی لینک قیمت مودم تی پی لینک لپ تاپ قیمت مادربرد قیمت یو پی اس فروش یو پی اس قیمت پرینتر قیمت دوربین مداربسته قیمت پرینترهای اچ پی دوربین مداربسته قیمت گوشی موبایل قیمت پاوربانک قیمت گوشی سامسونگ قیمت هارد اکسترنال قیمت هارد اس اس دی قیمت فلش مموری قیمت باتری لپ تاپ
سفارش تبلیغ
صبا
دانش بی عمل مانند کمان بی زه است . [امام علی علیه السلام]
قرآن معجزه ای جاوید و درسهای از قرآن
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» تفسیر جزء 30 سوره تکاثر

تفسیر جزء 30 سوره تکاثر
 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‌
 به نام خداوند بخشنده مهربان‌
 «1» أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ «2» حَتَّى‌ زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ «3» کَلاَّ سَوْفَ تَعْلَمُونَ «4» ثُمَّ کَلاَّ سَوْفَ تَعْلَمُونَ «5» کَلاَّ لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْیَقِینِ «6» لَتَرَوُنَّ الْجَحِیمَ «7» ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَیْنَ الْیَقِینِ «8» ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ‌
 فزون طلبى (و تفاخر) شما را سرگرم کرد. تا آنجا که به زیارت مقبره‌ها رفتید. چنین نیست (که مى‌پندارید) به زودى خواهید فهمید. باز چنین نیست (که مى‌پندارید)، در آینده خواهید دانست. چنین نیست (که مى‌پندارید)، اگر شما (به آخرت) علم یقینى داشتید. قطعاً دوزخ را مى‌دیدید. سپس آن را با عین الیقین مى‌دیدید. سپس در آن روز از نعمت‌ها سؤال خواهید شد.
 
نکته‌ها:
 «تکاثر» از «کثرت» به معناى فزون‌طلبى و فخرفروشى به دیگران به واسطه کثرت اموال و اولاد است.
 
جلوه‌هاى تکاثر
تکاثر در شرک و چند خدایى. «ءَاَرباب متفرّقون خیرٌ ام اللّه الواحد القهّار»(240) (حضرت یوسف به هم زندانى‌هاى خود که مشرک بودند، گفت: آیا ارباب متفرق بهتر است یا خداوند یکتاى قهّار؟)
تکاثر در غذا. بنى اسرائیل مى‌گفتند: ما بر یک نوع غذا صبر نداریم «لن نصبر على طعام واحد» ما خوردنى‌هاى دیگر همچون پیاز و سیر و عدس و خیار مى‌خواهیم. «قثائها و فومها و عدسها و بصلها» (241)
 تکاثر در عمر. چنان که بعضى دوست دارند هزار سال عمر کنند. «یَوَدّ احدهم لو یعمّر الف سنة»(242)
 تکاثر در مال. قرآن مى‌فرماید: برخى افراد به دنبال جمع مال و شمارش آن هستند. «الّذى جمع مالاً و عدّده»(243)
 تکاثر در مسکن. قرآن در مقام سرزنش بعضى مى‌فرماید: در دامنه هر کوهى ساختمان‌هاى بلند بنا مى‌کنید. «أتبنون بکلّ ریع آیة تعبثون»(244)
 تکاثر در شهوت. اسلام براى مسئله جنسى، راه ازدواج را تجویز کرده و بهره‌گیرى از همسر را بدون ملامت شمرده: «الا على ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین»(245) و ارضاى شهوت از غیر راه ازدواج را تجاوز دانسته است. «فمن ابتغى وراء ذلک فاولئک هم العادون»(246)
 «الهاکم» از «لهو» به معناى سرگرم شدن به امور جزئى و ناچیز است که انسان را از اهداف بلند باز دارد.
 «زُرتم» از زیارت و «مقابر» جمع مقبره است.
 میان دو قبیله بر سر تعداد نفرات گفتگو شد، تصمیم گرفتند سرشمارى کنند بعد از زنده‌ها به قبرستان رفتند تا آمار مردگان را نیز به حساب آورند.
 حضرت على علیه السلام در خطبه 221 نهج البلاغه، بعد از تلاوت این سوره مطالبى دارند که ابن ابى الحدید در شرح آن مى‌گوید: در طول پنجاه سال، بیش از هزار بار این خطبه را خوانده‌ام و عظمت این خطبه به قدرى است که سزاوار است بهترین گویندگان عرب جمع شوند و این خطبه برایشان تلاوت شود و همه به سجده افتند، همانگونه که هنگام تلاوت بعضى از آیات قرآن، همه به سجده مى‌افتند.(247) ما دو جمله از آن خطبه را در اینجا بازگو مى‌کنیم:
 «ابائهم یفخرون» آیا به مقبره پدرانشان افتخار مى‌کنند؟
 «ام بعدید الهلکى یتکاثرون» یا به تعداد معدومین فزون‌طلبى مى‌کنند؟
 «اجساد خرّت و حرکات سکنت» آنان جسدهایى بودند که متلاشى شدند و متحرک‌هایى بودند که ساکن شدند.
 «و لئن یکونوا عبراً احقّ من ان یکونا مفتخرا» آن جسدها سزاوارترند که سبب عبرت شوند تا مایه افتخار.
 از حضرت على علیه السلام حدیثى نقل شده که فرمودند: اولین «سوف تعلمون» مربوط به عذاب قبر است و دومى مربوط به عذاب آخرت.(248)
 یقین، باور قلبى است که عمیق‌تر از دانستن است. مثلا همه مردم مى‌دانند که مرده کارى به کسى ندارد ولى حاضر نیستند در کنار مرده بخوابند، ولى مرده‌شور در کنار مرده به راحتى مى‌خوابد، زیرا مردم فقط مى‌دانند ولى مرده‌شور باور کرده و به یقین رسیده است. راه بدست آوردن یقین عمل به دستورات الهى است، همانگونه که مرده‌شور در اثر تکرار عمل به این باور رسیده است.
 بر اساس روایات، نشانه یقین، توکل بر خداوند و تسلیم او شدن و راضى بودن به مقدرات او و واگذارى امور به اوست.(249)
 یقین درجاتى دارد که دو مرحله‌اش در این سوره آمده و مرحله دیگرش در آیه 95 سوره واقعه آمده است. مراحل یقین عبارتند از: علم الیقین، حق الیقین و عین الیقین. انسان، گاهى از دیدن دود پى به آتش مى‌برد که این علم الیقین است، گاهى خودِ آتش را مى‌بیند که عین الیقین است و گاهى دستى بر آتش مى‌نهد و سوزندگى آن را احساس مى‌کند که حق الیقین است.
 مراد از دیدن آتش در «لَترونّ الجحیم»، یا دیدن آن در قیامت است و یا دیدن آن با چشم برزخى و مکاشفه در همین دنیا که این معنا با یقین سازگارتر است.
 بر اساس احادیث، مراد از نعمتى که در قیامت مورد سوال قرار مى‌گیرد، آب و نان نیست، که بر خداوند قبیح است از این امور سؤال کند. بلکه مراد نعمت ولایت و رهبرى معصوم است(250) امام رضا علیه السلام فرمود: سؤال از آب و نان و... از مردم قبیح است تا چه رسد به خداوند، بنابراین مراد از سؤال از نعمت، همان نعمت رهبرى معصوم است.(251)
 تکاثر تنها در آمار و نفرات جمعیّت نیست، بلکه گاهى در ثروت و فرزند است. «و تکاثر فى الاموال و الاولاد»(252) و لذا در قرآن سفارش شده که مال و فرزند شما را سرگرم نکند. «لاتلهکم اموالکم و لا اولادکم»(253)
 پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله به دنبال تلاوت این سوره فرمودند: «تکاثر الاموال جمعها من غیر حقها و منعها من حقها و سدّها فى الاوعیة»(254) گردآورى اموال از راه نامشروع و نپرداختن حقوق واجب آنها و نگهدارى آنها در صندوق‌ها تکاثر است.
 در شعرى منسوب به حضرت على‌علیه السلام آمده است:
 یا من بدنیاه اشتغل‌
قد غرّه طول الامل‌
 الموت یأتى بغتة
والقبر صندوق العمل‌

پیام‌ها:
 1- فزون طلبى و فخرفروشى انسان را به کارهاى بیهوده و عبث مى‌کشاند. «الهاکم التکاثر»
 2- فزون‌طلبى، عامل غفلت از حساب قیامت است. «الهاکم التکاثر - لتسئلنّ یومئذ عن النعیم»
 3- دامنه فزون‌طلبى تا شمارش مردگان پیش مى‌رود. «حتى زرتم المقابر»
 4- بى‌خبرى از احوال قیامت، انسان را به انحراف مى‌کشاند. «الهاکم التکاثر... کلاّ لو تعلمون»
 5 - در برابر افکار و رفتار انحرافى باید هشدار را تکرار کرد. «کلاّ - ثمّ کلاّ - کلاّ»
 6- از طریق ایمان و یقین انسان مى‌تواند آینده را ببیند. «لو تعلمون علم الیقین لترونّ الجحیم»
 7- در فرهنگ جاهلى، کمیّت و جمعیّت، تا آنجا ارزش دارد که حتى مردگان را در شمارش به حساب مى‌آورند. «حتى زرتم المقابر»
 8 - تکاثر و تفاخر، کیفر سختى دارد. «الهاکم التکاثر... لترونّ الجحیم»
 9- عاقبت اندیشى مانع فخر فروشى است. «کلاّ سوف تعلمون...»
 10- باید براى رسیدن به یقین و شناخت حقایق تلاش کرد تا از خطرات قیامت درامان بود. «لو تعلمون علم الیقین لترونّ الجحیم»
 11- کسانى‌که به دنیا سرگرم هستند، هرگز به درجه یقین نمى‌رسند. «لو تعلمون علم الیقین» (کلمه لو در موارد نشدنى بکار مى‌رود.)
 12- ایمان و یقین، درجاتى دارد. «علم الیقین... عین الیقین»
 13- حساب قیامت بر اساس امکاناتى است که خداوند به هرکس داده است و لذا هر کس متفاوت از دیگرى است. «لتسئلنّ یومئذ عن النعیم»
 «والحمدللّه ربّ العالمین»
 240) یوسف، 29.
241) بقره، 61.
242) بقره، 96.
243) همزه، 2.
244) شعراء، 128.
245) مؤمنون، 6.
246) مؤمنون، 7.
247) شرح ابن ابى الحدید، ج‌11، ص‌153.
248) تفسیر کبیر فخررازى.
249) بحارالانوار، ج‌70، ص‌138.
250) تفسیر نور الثقلین.
251) عیون الاخبار، ج‌2، ص‌129.
252) حدید، 20.
253) منافقون، 9.
254) تفسیر نور الثقلین.
منبع: http://gharaati.ir/show.php?page=books&book=87&pages=26


نوشته های دیگران () نویسنده متن فوق: » م -ح ( پنج شنبه 91/5/19 :: ساعت 4:11 عصر )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

تفسیر جزء 30 سوره عادیات
تفسیر جزء 30 سوره قارعه
تفسیر جزء 30 سوره تکاثر
تفسیر جزء 30 سوره عصر
تفسیر جزء 30 سوره هُمَزه
تفسیر جزء 30 سوره زلزله
تفسیر جزء 30 سوره بیّنه
تفسیر جزء 30 سوره قدر
تفسیر جزء 30 سوره عَلق
تفسیر جزء 30 سوره تین
[عناوین آرشیوشده]
» فهرست موضوعی یادداشت ها
تفسیر جزء 30[4] . امام علی(علیه‌السلام) و زیارت امین الله(2) تاریخ پخش: 04/09/89[4] . احسان به دیگران تاریخ پخش: 12/12/89 بسم الله الرحمن الرحیم[4] . استفاده از فرصت عید تاریخ پخش: 26/12/89 بسم الله الرحمن الرح[3] . حقوق در نگاه امام سجاد(ع) تاریخ پخش: 16/10/89 بسم الله الرحم[2] . امام علی(علیه‌السلام) و زیارت امین الله(1) تاریخ پخش: 27/08/89[2] . رسول خدا، امام مجتبی و امام رضا(علیهم‌السلام) تاریخ پخش: 14/11/[2] . تاریخچه رسم الخط قرآن و سیر و تحول آن سید مهدی سیف الف)نگ[2] . امدادرسانی در حوادث غیرمترقبه تاریخ پخش: 05/12/89 بسم الله ا[2] . سلمان فارسی(2) تاریخ پخش: 30/10/89 بسم الله الرحمن الرحیم «[2] . سلمان فارسی(1) تاریخ پخش: 23/10/89 بسم الله الرحمن الرحیم «[2] . کیفرها و عقوبت‌های معنوی خداوند تاریخ پخش: 09/10/89 بسم الله[2] . کربلا، صحنه گذشت و فداکاری تاریخ پخش: 25/09/89 بسم الله الرح[2] . قیام امام حسین(علیه‌السلام) برای امر به معروف تاریخ پخش: 18/09/[2] . سیمای جاهلیت در قرآن تاریخ پخش: 28/11/89 بسم الله الرحمن الر[2] . وقف تاریخ پخش: 07/11/89 بسم الله الرحمن الرحیم «الهی انطقنی[2] . نظریه قرآن در باب چیستى علم (2) . مهمترین دستورات قرآن به زنان . معماهای قرانی 1- مشخصات و اطلاعات آماری . معرفت: آیا خود افراد هم مستقیماً مى توانند از قرآن استفاده کنند . مبانی و مراتب فهم قرآن علی اسعدی برای آن که فهم درست و رو . سوره هُمَزه . سوره لیل . سوره قدر . سوره تین . قرائت جـدیـد قرآن از نگاهی دیگر اقتراح پیش‏تر در سرمقاله‏ا . قرآن کریم و نیکو سخن گفتن . قرآن در دیدگاه سران کفر و الحاد چهار تن از از سران الحاد نکته . عوامل ایجاد و سلب آرامش . عـلـوم قـرآن و قـرآن پـژوهـى; اهمیت، جایگاه و تنگناها . سیمای زیانکاران در قرآن کریم . زندگی امام خمینی(ره) در سایه‌ی قرآن تاریخ پخش: 21/11/89 بسم . رزق و رزاق از دیدگاه قرآن فولادگر مقدمه: یکی از موضوعات . راههای مبارزه با فشارهای روانی از منظر قرآن . دشمن شناسی و استکبار ستیزی (2) تاریخ پخش: 20/08/89 بسم الله . دشمن شناسی و استکبار ستیزی (1) تاریخ پخش: 13/08/89 بسم الله . درس‌هایی از اسارت خاندان امام حسین(ع) تاریخ پخش: 02/10/89 بس . امام حسن عسکری(علیه‌السلام) تاریخ پخش: 19/12/89 بسم الله الر . اعجاز قرآن، مفهوم حروف رمز در قرآن قرآن، معجزه جاوید پیامبر، از . اعجاز قرآن، پیشینه، ضرورت . اعجاز قرآن کریم و ابعاد آن . اعجاز قرآن . ادعای بشری بودن قرآن در تاریخ اسلام بی‌سابقه است . آداب عزاداری برای امام حسین(علیه‌السلام) تاریخ پخش: 11/09/89 . حق و تکلیف در نگاه قرآن . حروف مقطعه ی قرآن یعقوب فرزانه دوست سوره‏هایی که با یک نو . جوان و انس با قرآن علی اعظم خسروی مقدمه : ویژگیهای انحصا . جنون در آموزه های قرآن . جنگ از دیدگاه قرآن1 . جنگ از دیدگاه قرآن احمد حامد مقدم جنگ یکی از پدیده‏هایی ا . تفسیر سوره قریش . تفسیر سوره فیل . تفسیر جزء 30 سوره هُمَزه . تفسیر جزء 30 سوره قدر . تفسیر جزء 30 سوره قارعه . تفسیر جزء 30 سوره عَلق . تفسیر جزء 30 سوره عصر . تفسیر جزء 30 سوره عادیات . تفسیر جزء 30 سوره شمس . تفسیر جزء 30 سوره زلزله . تفسیر جزء 30 سوره تین . تفسیر جزء 30 سوره تکاثر . تفسیر جزء 30 » سوره نبأ . تفسیر جزء 30 » سوره نازعات . تفسیر جزء 30 » سوره مطفّفین . تفسیر جزء 30 » سوره لیل . تفسیر جزء 30 » سوره فجر . تفسیر جزء 30 » سوره غاشیه . تفسیر جزء 30 » سوره عبس . تفسیر جزء 30 » سوره طارق . تفسیر جزء 30 » سوره ضُحى . تفسیر جزء 30 » سوره شمس . تفسیر جزء 30 » سوره بلد . تفسیر جزء 30 » سوره بروج . تفسیر جزء 30 » سوره انفطار . تفسیر جزء 30 » سوره انشقاق . تفسیر جزء 30 » سوره انشراح . تفسیر جزء 30 » سوره اعلى . تفسیر جزء 30 » 1 . تفسیر جزء 30 » .

>> بازدید امروز: 9
>> بازدید دیروز: 122
>> مجموع بازدیدها: 208183
» درباره من

قرآن معجزه ای جاوید و درسهای از قرآن
م -ح
این وبلاگ در پی بی حرمتی صهیونیسم بین الملل در آمریکا به قران کریم در 20 شهریور 89 ایجاد شده تا حداقل بتواند یک کلمه به نام قرآن مجید را در گوگل و سایت های جستجوگر استکبار بیشتر کند.

» پیوندهای روزانه

خش گیر اتومبیل Quixx [4]
فروشگاه هوالرزاق [2]
پاسخ درسهایی از قرآن [5]
مهدویت [2]
یا غیاث المستغیثین [2]
بازی های جذاب , تست های هوش [44]
درسهایی از قرآن [39]
پوشاک اسلامی [23]
مرکز توسعه وبلاگ های دینی خراسان جنوبی [14]
نرم افزارهای مذهبی [31]
[آرشیو(10)]

» آرشیو مطالب
شهریور 89
درسهای از قرآن، سوالات مسابقه درسهای از قرآن
درسهای از قرآن، سوالات مسابقه درسهای از قرآن
اسفند 89
تیر 91
فروردین 90
مرداد 91

» لوگوی وبلاگ


» لینک دوستان
بوی سیب
لحظه های آبی(سروده های فضل ا...قاسمی)
بادصبا
دارالقران الکریم جرقویه علیا
چم مهر
کافه محلی است برای جمع شدن وسرچشمه آغاز زایش هرچشمه است
طریق یار
گل نرجس
کلبه تنهایی
farzad almasi
وبلاگ عقل وعاقل شمارادعوت میکند(بخوانیدوبحث کنیدانگاه قبول کنید)
میقات محمد
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
داستان های جذاب و خواندنی
BABI 1992
نشریه حضور
گلبرگ
سیب خیال
روستای زیارتی وسیاحتی آبینه(آبنیه)باخرز
تمهیدات
افطار
خون شهدا
شهرستان بجنورد
مشاور
زیر باران (ابیات و اشعار برگزیده)

پارس پایتخت تاریخ وتمدن
نظرمن
برادران شهید هاشمی
من الغریب الی الحبیب
دلنوشته های یک فروند چریک
نور
عشق
توشه آخرت
شروق
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
زشت است بی تو زندگی ،زیبای عالم
مهر بر لب زده
اواز قطره
محمد قدرتی MOHAMMAD GHODRATI
برگترین مرجع جک، اس ام اس، پیامک، لطیفه، عکس، نرم افزار
فروش نرم افزار آموزشی و راهنمای تحصیل و تست زن
هم اندیشی دینی
بچه های باخرز
عمو همه چی دان
گروه اینترنتی جرقه داتکو
شهید قنبر امانی
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
خورشید آل یاسین
یادداشتها و برداشتها
مکاشفه مسیح
تنهاترین عاشق
بهترین ها برای ایرانیان
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها وپسرها
ســـــــــرزمـــــــیـــن آهــــــن
.: شهر عشق :.
راه کمال
سرود عرش
مرکز استثنایی متوسطه حرفه ای تلاشگران بیرجند
السلام علیک یا فاطمه الزهراء(س)
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
ایرانی باشیم
هر چی تو بخوای
پرواز تا اوج
ایران آفتاب
خانه داری، گل آرایی، دوخت لباس زنانه و مردانه، تزیین منزل
رنگ باخته
یه دخترشاد
صندلی داغ پارسی بلاگ
دانلود و نقد کتاب
شقایق
جهاد ادامه دارد...
عدالت جویان نسل بیدار
صل الله علی الباکین علی الحسین
آپدیت یوزرنیم پسوورد نود32
آپدیت یوزر پسورد نود32
جدیدترین یوزرنیم و پسورد نود 32- username and password nod 32
بیستِ E بیستترین فروشگاه
اللهم عجل لولیک الفرج
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان (rikhtegari.com)
چرند و پرند
بهترین ها برای ایرانیان
فاو.سرزمین رهایی
جامع ترین وبلاگ خبری
زازران
Sea of Love
for 99ashegh
مذهب عشق
vagte raftan
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
دفترهای سبز
*عاشقانه های بی جواب*
روان شناسی کودک
ازاد
دست نوشته های من
سلام خوش امدید
صنایع نوین ایده آل
خاطرات کودکی من

» صفحات اختصاصی

» لوگوی لینک دوستان» طراح قالب